Czego wymagają nasiona, aby skutecznie wykiełkować?

Żeby skutecznie wykiełkować, wszystkie nasiona muszą być skierowane do ziemi. Tam czekają na możliwość wykiełkowania.
Jakiekolwiek nasiono skierowane do gleby, może umrzeć, jeżeli nie otrzyma szansy na wykiełkowanie.

przebudowa

Autor: Mack Male
Źródło: http://www.flickr.com

Długość życia dowolnego nasionka jest bardzo różna. Nasionka trawy corocznej wyrastają z ziemi przez kilka tygodni. Nasiona innych kwiatów egzystują w glebie nawet parę lat. Większość nasion może wegetować w glebie od 10 do 15 lat. Kiedy gleba będzie w jakiś sposób zniszczona, kiełkowanie nasion mogłoby być niemożliwe. Może tak się stać przez ogień albo wypasanie zwierząt, które niszczą rośliny. Żeby poprawnie wykiełkować, wszystkie nasiona potrzebują wody i ciepła. Większość nasion mogłaby wykiełkować w temperaturze od 10 do 35 stopni. Jednak co poniektóre nasiona potrzebują przebywać przez pewien okres czasu w chłodnym miejscu nim przeznaczone zostaną do kiełkowania. Przykładowo nasionka czereśni będą kiełkowały lepiej, jeśli trzymamy je w obszarze wilgotnym w temperaturze nie przekraczającej pięć stopni. Jeżeli ciepło sięgnie 25 stopni, to nasionka nie będą kiełkowały w ogóle.
Przy kiełkowaniu bardzo istotna jest woda. Często wystarczyłoby lekki opad deszczu, aby nasiona rozpoczęły kiełkowanie.

Poszukujesz dodatkowych informacji, aby rozszerzyć swą wiedzę na ten temat? Zapraszamy do kolejnego wpisu. Znajdziesz go na portalu (http://febestore.pl/251/do-gruntu-wkrecane-wbijane) pod linkiem.

Przy wielu nasionach, należy sprawdzać pH wody, ponieważ przykładowo nasionka konopi preferują wodę o pH 5,9-6,5. Dla bardziej dogodnej skuteczności kiełkowania, można by wykorzystać nawóz, który sprawi, że nasionka będą lepiej kiełkowały. Istnieją także nasiona, które dosyć łatwo mogłyby kiełkować w ciemności. Światło jest bardzo ważne przy wysiewaniu nasionek do ziemi uprawowej, ponieważ wyciąga je ono nad ziemię.

Przed uszkodzeniem chroni nasiona łupinka. Jest ona zazwyczaj bardzo twarda i nie przepuszcza wody. Niektóre nasionka nie wykiełkują do czasu, gdy łupinka nie zostanie uszkodzona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*