Korzyści z pływania

Pływanie bez wątpienia przynosi szereg korzyści. Dzięki temu, że zaangażowane są wszystkie mięśnie, spełnia rolę zarówno profilaktyczną, jak i rehabilitacyjną. Jest świetną formą aktywnego wypoczynku, która pozwoli jednocześnie utrzymać dobrą kondycję i  doskonałe samopoczucie. Ponadto, ćwiczenia wykonywanie w basenie, dają taką samą efektywność, jak ćwiczenia wykonywane na sali.

Pływanie nie obciąża kręgosłupa, jest zalecane dla tych, którzy mają z nim problem. Podczas pływania w basenie wzmacniają się mięśnie grzbietu, które kręgosłup podtrzymują. Jest również zalecane dla osób, które przeszły zawał serca. Pływanie pobudza układ krążenia. Jest też świetną formą gimnastyki dla wzmocnienia mięśni, bez obciążania stawów. W basenie szybciej spalamy również tkankę tłuszczową. Wspomagamy też układ oddechowy, zmniejsza się ryzyko udaru mózgu, cukrzycy oraz zawału serca. Pływanie reguluje również zbyt wysokie ciśnienie krwi. Poza tym w wodzie łatwiej wykonuje się różnego typu ćwiczenia.

Nieoceniony wpływ pływanie ma również na nasze samopoczucie. Relaksuje mięśnie, łagodzi bóle stawów. Podczas pływania wydzielają się endorfiny, co sprawia, że mamy dobry humor. Basen bez wątpienia przyczyni się do naszego dobrego nastroju. Jest to bardzo dobra forma aktywnego spędzania czasu połączona z odprężeniem. Posiadając basen w domu, czy w ogrodzie zimowym, można cieszyć się korzyściami płynącymi z pływania przez cały rok, również zimą, czy ponurą jesienią.
 Ponadto u osób, które potrafią pływać, zwiększa się poziom bezpieczeństwa podczas przebywania nad różnymi zbiornikami wodnymi. Osoby, które wypoczywają w lecie nad morzem lub jeziorem, są pewniejsze podczas korzystania z wody. To również wpływa na poziom dobrego samopoczucia oraz efektywnego relaksu ze zmniejszeniem poziomu stresu jednocześnie.

W pływaniu nie ma ograniczeń. Pływać może każdy – bez znaczenia jest tu wiek, czy problemy zdrowotne. Jest to bardzo powszechna forma wypoczynku dla całej rodziny. Bez wątpienia ma korzystny wypływ na zdrowie oraz dobre samopoczucie. Poprawia naszą koordynację ruchową, siłę oraz wytrzymałość. Ryzyko kontuzji przy tym jest minimalne, ponieważ woda stanowi opór i spowalnia nasze ruchu, a pracują przy tym wszystkie partie mięśni.

Ostatnie komentarze:

Bardzo przydatny tekst. Zaciekawił mnie od samego początku. Dowiedziałem się wiele ciekawych rzeczy. Napisane bardzo rzetelnie i interesująco. Życzyłbym sobie więcej takich artykułów.. czytaj dalej…
Krótko, zwięźle i na temat. Dobry teskt! Zawiera same konkrety i istotne fakty. Z przyjemnością można oddać się lekturze tego artykułu. czytaj dalej…
Dzięki temu artykułowi dowiedziałam się w końcu konkretnych rzeczy na ten temat. Napisane bardzo przystępnym językiem, bez zbędnych szczegółów. czytaj dalej…